Aromatyczne ciasto piernikowe
Pierniki wzięły swoją nazwę od staropolskiego słowa pierny, co oznacza pieprzny. Początkowo do ich przygotowania wykorzystywano m.in. mąkę, miód i właśnie pieprz. Odkrywamy sekrety wykonania tych tradycyjnych wypieków.
Ciasto piernikowe posiada najdłuższą tradycję spośród polskich ciast. Pierniki zaczęto wyrabiać na przełomie XIV i XV wieku. W tym okresie do Europy zaczęto przywozić różne egzotyczne produkty. W tym aromatyczne przyprawy typu goździki, cynamon, imbir, a także pieprz, które są niezbędnymi dodatkami do tego ciasta. Ciasto piernikowe było wyjątkowe i podawane tylko na specjalne okazje.
Charakterystyka ciasta piernikowego
Piernik jest ciastem słodko-pikantnym w smaku. Cechą odróżniającą go od innych ciast jest duża zawartość korzennych przypraw, dzięki którym piernik uzyskuje specyficzny smak i aromat. Posiada brązową barwę, miodowy smak i korzenny zapach. Charakteryzuje się znaczną wilgotnością. Do jego produkcji najczęściej używa się cynamonu, goździków, pieprzu i imbiru.
Ciasto piernikowe jest zaliczane do ciast półkruchych. Jednak biorąc pod uwagę sposób wykonania, specyficzny smak, spowodowany dodatkiem korzennych przypraw i zastosowane dodatki (miód, bakalie), można je uznać za osobny rodzaj ciasta. Do sporządzania piernika używa się ciasta półgęstego, które trzeba rozwałkować przed włożeniem do foremek. Natomiast drobne pierniczki przygotowuje się z ciasta gęstego. Wykrawa się z niego ciastka lub ręcznie formuje w postaci kuleczek.
Upieczony piernik można dość długo przechowywać. O trwałości ciasta decyduje obecność korzennych przypraw. W chłodnym i su...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Cukiernictwie i Piekarstwie”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży cukierniczo-piekarskiej i lodziarskiej
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów” i unikalnej porównywarki produktów
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych