Chlebowy pudding. Sposób na wykorzystanie czerstwego chleba

Chlebowy pudding to popularny deser, szczególnie w kuchni angielskiej i amerykańskiej. Dużą zaletą deseru jest nie tylko szybki sposób przygotowania, ale także fakt, że można do niego wykorzystać czerstwy chleb. 

Z danych Federacji Polskich Banków Żywności z 2017 r. wynika, że pieczywo jest najczęściej marnowanym produktem w Polsce i stanowi ok. 62% odpadów żywnościowych. Zasadza się to głównie na tym, że spora liczba osób albo robi za duże zapasy, albo przegapia termin przydatności do spożycia. Jeżeli jednak pieczywo staje się nieświeże lub czerstwe, warto zastanowić się nad jego recyklingiem.

Chlebowy pudding

Chlebowy pudding to popularny przysmak bazujący na chlebie, znany w wielu krajach, w których bywa określany jako bread pudding, pudín czy po prostu budín. Na Filipinach popularny jest bananowy bread pudding. W Meksyku synonimem chlebowego puddingu jest capirotada, która jest zwykle spożywana w czasie Wielkiego Postu. Pudding chlebowy jest robiony z chleba tostowego pszennego lub bagietki pszennej (pieczywo może być czerstwe), mleka, jajek oraz ze słodkich dodatków, tj.: z cukru, suszonych owoców, miodu, ulubionego syropu czy orzechów, można również wzbogacić przysmak wanilią, cynamonem lub gałką muszkatołową. Sposób przygotowania chlebowego puddingu jest bardzo prosty: wystarczy zanurzyć pieczywo w płynach, wymieszać ze składnikami i wstawić do piekarnika.

Historia

Chlebowy pudding ma pochodzenie plebejskie, mimo tego jest to przysmak, który pojawia się dzisiaj w menu wielu ekskluzywnych restauracji. Badacze żywności doszukali się historii chlebowego puddingu już na początku XI i XII w. Wówczas właśnie kucharze szukali sposobów na zużycie resztek chleba. W XIII w.

w Anglii chlebowy pudding był znany jako poor man’s pudding, czyli „pudding dla biednych”, ponieważ było to popularne danie klas niższych.

Dzisiaj ten deser zmienił swoje pierwotne znaczenie i jest znanym przysmakiem wielu restauracji. Możliwości przyrządzenia chlebowego puddingu są wielorakie. Kucharze mogą dowolnie zmieniać nie tylko pieczywo, ale także wszelkie dodatki, tj.: sosy, owoce, dżemy itp. 

Jedna z najwcześniej publikowanych receptur puddingu chlebowego znajduje się w książce Elizy Smith pt. The Compleat Housewife z 1728 r. Według tej receptury do wykonania przysmaku potrzebne są: dwa nieduże bochenki chleba i pół kilograma świeżego masła, które należy rozprowadzić jako bardzo cienką warstwę, następnie należy dodać pół kilograma rodzynek i kilogram porzeczek. Na dnie naczynia trzeba ułożyć ciasto francuskie, następnie położyć warstwę chleba i masła oraz posypać garścią porzeczek, dodać trochę rodzynek i masła, powtarzać do momentu, aż zapełni się całe naczynie.

W dalszej kolejności należy zagotować trzy litry śmietany (gotować do momentu, aż zgęstnieje), dodać żółtka z dziesięciu jaj, startą gałkę muszkatołową, odrobinę soli, ok. pół szklanki cukru i trochę wody z kwiatu pomarańczy; wlać to w momencie, gdy pudding będzie wkładany do piekarnika. W kuchni amerykańskiej przysmak ten można nazwać „puddingiem z chleba na zimno”. Podobna potrawa, popularna w Egipcie, przyrządzana z chlebem lub ciastem, łącznie z orzechami pistacjowymi, ale bez jaj, nazywa się „Om Ali”.

Odmiany regionalne

Chlebowy pudding można podawać na ciepło lub zimno z różnymi dodatkami. W Belgii, a w szczególności w Brukseli, chlebowy pudding piecze się z cukrem trzcinowym, cynamonem, kawałkami czerstwego chleba, rodzynkami albo jabłkiem. Natomiast w Kanadzie do deseru czasami jest dodawany syrop klonowy. W Hongkongu bread pudding jest zazwyczaj podawany z kremem waniliowym, podobnie jak w Malezji, tam przysmak jest wzbogacany kremem śmietankowym. Na Węgrzech chlebowy pudding nazywa się Máglyarakás i piecze się z ubitymi białkami jajek na wierzchu. W Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza w Luizjanie, puddingi chlebowe są zazwyczaj słodkie i są podawane na deser z sosem, na przykład rumowym albo karmelowym. Są one bardzo często posypane cukrem i spożywane na ciepło. Czasami przysmak na ciepło podawany jest z dodatkiem bitej śmietany lub gałką lodów waniliowych rozłożonych na lub obok puddingu. 

Chlebowy pudding z masłem

Pudding z masłem to tradycyjny rodzaj chlebowego puddingu. Wyrabia się go z warstw chleba, często czerstwego, posmarowanego masłem, rodzynkami w naczyniu żaroodpornym, na które wylewa się mieszankę jaj, przygotowaną z mleka lub ze śmietany i zwykle przyprawioną gałką muszkatołową, wanilią lub innymi przyprawami. Tak sporządzony pudding piecze się w piekarniku. Wypiek ten można podawać z ulubionym kremem/sosem, ale często zdarza się, że pudding pod skórką jest wystarczająco wilgotny, więc można go jeść bez sosu.

Tradycyjnie do przygotowania puddingu z masłem używa się czerstwego chleba, jednak zamiast niego można użyć też czerstwych croissantów. Oprócz sosów można posmarować pudding dżemem z malin, truskawek lub mieszanym czy innymi słodkimi przetworami na chlebie wraz z masłem. Jeszcze inną nowoczesną odmianą chlebowego puddingu jest ułożenie świeżych winogron pomiędzy kromkami chleba. Poza winogronami można też dodać jabłka zanurzone w miksturze mleka z jajkiem i użyć francuskiego chleba Brioche. Dla wzmocnienia smaku warto dorzucić skórkę cytryny lub pomarańczy.

receptury

Tradycyjny chlebowy pudding 

Składniki na 4-6 porcji

1 szklanka mleka 
1 laska wanilii lub 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
2 jajka
1/4 szklanki cukru
6 kromek chleba
1/2-1 szklanki rodzynek

Sposób przygotowania

Rozgrzać piekarnik do 325°C. Mleko podgrzać do temp. poniżej wrzenia. Jeśli jest używana laska wanilii, należy ją otworzyć i zeskrobać nasiona do mleka podczas ogrzewania. Następnie ubić jajka z cukrem. Wlać mleko do mieszaniny jajek i dobrze utrzepać. Zdjąć piankę z wierzchu i odcedzić. Jeśli zamiast laski wanilii używa się ekstraktu waniliowego, powinno dodać się go teraz. Kolejnym krokiem jest wyłożenie chleba na foremkę i rozprowadzenie rodzynek na wierzchu. Następnie należy nakładać miksturę z mlekiem na chleb do momentu, aż ją wchłonie. Należy upewnić się, że chleb jest wystarczająco wilgotny, zanim trafi do piekarnika. Aby ułatwić równomierne pieczenie, naczynie przed umieszczeniem w piekarniku powinno się włożyć do miski wypełnionej wodą. Piec, dopóki pudding chlebowy nie urośnie i aż nie będzie widać płynu po włożeniu noża. 

receptura

Bread pudding z bananami 

Składniki na 6 porcji 

4 szklanki pokrojonego chleba
1/4 szklanki stopionego masła lub stopionej margaryny
3 jajka 
2 szklanki mleka
1/2 szklanki cukru
1/2 łyżeczki zmielonego cynamonu
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/2 łyżeczki soli
1 szklanka jędrnych bananów pokrojonych w plastry

Sos

3 łyżki masła lub margaryny
2 łyżki cukru
1 łyżka skrobi kukurydzianej
3/4 szklanki mleka
1/4 szklanki jasnego syropu kukurydzianego
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Sposób przygotowania

Kostki chleba umieścić w natłuszczonym żaroodpornym naczyniu i zalać masłem. W średniej misce lekko ubić jajka, dodać: mleko, cukier, wanilię, cynamon, gałkę muszkatołową i sól. Następnie należy wymieszać banany, dodać masło z kawałkami chleba, aby były całkowicie pokryte. Piec, bez przykrycia, w temperaturze 190°C przez 40 min lub do momentu, gdy nóż włożony do środka wyjdzie czysty. Tymczasem do sosu dodać masło i czekać, aż rozpuści się w małym rondlu, do którego należy dodać połączony cukier i skrobię kukurydzianą. Następnie wymieszać mleko i syrop kukurydziany. Gotować i mieszać na średnim ogniu, aż mieszanina dojdzie do pełnego wrzenia. Gotować przez minutę, potem usunąć z gorąca; zamieszać wanilię. Ciepły sos najlepiej nałożyć na ciepły pudding.

Może Cię także zainteresować: Kwiaty w lodziarni i cukierni. Pomysły wielkich mistrzów

Produkty

Loading...

Sklep

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

194,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

59,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz