Czekoladowe trendy w świątecznych smakach

Święta Bożego Narodzenia to kluczowy moment dla sprzedaży produktów czekoladowych. To czas, kiedy producenci słodyczy oferują bogatą w praliny, czekolady i figurki czekoladowe sezonową ofertę.

Czekolada w obecnej postaci znana już od kilkudziesięciu lat towarzyszy wiernie w tych dobrych i trudnych chwilach. Nie wyłączając z tego świąt Bożego Narodzenia, które kojarzą się z tym, co najlepsze. To właśnie w ten świąteczny okres wydaje się najwięcej pieniędzy w ciągu roku, chcąc je spędzić w dobrobycie i szeroko pojętym dostatku. W tym okresie sklepowe półki i lady przepełnione są słodyczami. Można znaleźć ulubione czekoladowe marki przechodzące liczne metamorfozy opakowań – od bałwanków, reniferów, poprzez choinkowe bombki i wiele innych. Czy coś jeszcze może zaskoczyć? Producenci coraz rzadziej skupiają się nad zmianą receptur i wolą, by produkty te były w ofercie całorocznej. Jednak w nieco zmienionym świątecznym designie. Niekiedy zdarzają się edycje limitowane produktów na akcjach in-out, które z pewnością przyciągają ciekawskich łasuchów do ich spróbowania. To właśnie w okresie jesienno-zimowym spożywa się najwięcej wyrobów czekoladowych, które dostarczają dużo energii w tej chłodnej aurze. 

Czy czekolada może się znudzić? 

Zawarte w czekoladzie cukier i tłuszcz czynią ją wyjątkową wśród wielu innych dostępnych produktów. Bez wątpienia można się od niej uzależnić. Chcąc jednak bardziej odtworzyć smaki świąt bożonarodzeniowych, warto szukać elementów świątecznych potraw zarówno owocowych, jak i korzennych, a nawet alkoholowych. Wszystko to można w umiejętny sposób łączyć z czekoladą, uzyskując jeszcze bardziej interesujący produkt. Święta dla większości to smak tradycji i chyba tego też się oczekuje od wyrobów czekoladowych. Muszą łączyć smak tradycji z dostępnymi na rynku produktami.

Korzenny smak piernika

Święta Bożego Narodzenia bez wątpienia kojarzą się z zapachem pierników, a te powstają z połączenia kilku korzennych przyprawowych skarbów, jak:

  • goździki,
  • cynamon,
  • anyż,
  • kardamon,
  • pieprz,
  • gałka muszkatołowa,
  • ziele angielskie i wiele innych.

Ich wyjątkowość poza samą aromatycznością i charakterystycznym, lekko ostrym posmakiem opiera się na szczególnych właściwościach zdrowotnych. Sam piernik został wynaleziony już za czasów rzymskich i trudno tu spekulować. Jak na ówczesne czasy smakował i na ile przypominał dzisiejsze pierniki. Piernik może występować zarówno w formie ciasta, jak i ciasteczek, tzw. pierniczków. Stosunkowo wcześniej wypieczony nabiera odpowiedniej intensywności i twardości, przez co im starszy, tym lepszy. Ten tradycyjny piernik świąteczny powinien zostać przełożony powidłami śliwkowymi i oczywiście oblany masą czekoladową. 

Jakie zadanie spełnia czekolada w pierniku?

Czekolada w pierniku spełnia zadanie powłoki, która chroni ciasto przed utratą wilgoci. Tym samym przed dalszym wysychaniem, ponadto utrzymuje intensywność aromatu w produkcie i zakrywa niedoskonałości wypieku. Dzięki właściwościom zastygania z łatwością można posypać piernik np. kawałkami kandyzowanej pomarańczy, co znacznie ożywi obecną na cieście czekoladę. Najlepiej w przypadku piernika użyć masy mlecznej lub ciemnej, które ciekawie się łączą smakowo z zastosowanymi przyprawami. Innym z kolei połączeniem czekolady z piernikiem jest chociażby posypana pokruszonymi ciasteczkami piernikowymi powierzchnia tabliczki czekolady czy świeżo oblanych czekoladą pralin. Przy dobraniu odpowiedniej formy, np. w postaci choinki, można uzyskać ciekawy świąteczny produkt.

Stosowanie posypki wiąże się jednak z pewnym ograniczeniem, jak zachodzące procesy utleniania. Przez co posypka blaknie, oraz zmienna wilgotność otoczenia, przez co chłonie wilgoć i zaczyna mięknąć. Oba procesy nie są pożądane wśród konsumentów. Aby temu zapobiec, produkt należy niezwłocznie szczelnie zabezpieczyć odpowiednim opakowaniem. W tym przypadku bardziej uzasadnione będzie użycie ciasteczek lub granulatu piernikowego poprzez wymieszanie go z tłustą masą i zadozowanie do formy. Odcięcie w ten sposób dostępu powietrza spowoduje w pełni zachowanie wszystkich walorów sensorycznych dodatku.

Owocowo-czekoladowe połączenie

Nakłute goździkami pomarańcze i kompot z suszu to owocowe wspomnienia świąteczne, ale i w nich również znajdzie się miejsce na czekoladę. Wśród owoców stosowanych w połączeniu z czekoladą najczęściej można spotkać nuty: pomarańczowe, rodzynkowe, śliwkowe, żurawinowe i pieczone jabłko.

Kandyzowanie

Czekolada nie lubi wilgoci, z tego względu połączenia owoców z czekoladą są nieco ograniczone, ale niezupełnie ich pozbawione. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą owoce poddane procesowi kandyzowania, czyli wysycenia ich cukrem. Takim sztandarowym owocem kandyzowanym będzie z pewnością skórka pomarańczy, która wykorzystywana jest w cukiernictwie zarówno jako dodatek do keksów, jak i posypka na powierzchnię ciast. Takie połączenia znajdą się również na masie czekoladowej. Kandyzowane owoce charakteryzuje wysoka zawartość cukru, stąd najlepszym pomysłem połączenia ich z czekoladą będzie użycie czekolady gorzkiej. Na rynku można spotkać paski pomarańczy oblane w masie czekoladowej, zapakowane w transparentne opakowania z czerwonymi kokardami. Co nadaje elegancki świąteczny wygląd.

Ładny efekt takiego produktu uzyskuje się również poprzez zanurzenie w czekoladzie jednego końca pomarańczowego paska. Producenci dbający o wizerunek hand made swoich produktów układają paski pomarańczy na powierzchni czekoladowej tabliczki. Owoce kandyzowane dodatkowo ciekawie łączą się z orzechowymi nutami i często są dodawane do mas czekoladowych, z których tworzy się tabliczki. W przypadku zdobienia pralin tego typu posypką należy wziąć pod uwagę to, by nie była ona zbyt duża (maksymalnie do 2 mm). Z kolei by nie odpadała zbyt łatwo od produktu, należy ją głębiej wtopić w masę. 

Suszenie

Inną technologią utrwalania owoców jest suszenie. Suszone owoce w postaci rodzynek czy żurawiny wędrują do masy czekoladowej i są sprzedawane w postaci tabliczek z ich dodatkiem. Nie będą się one ładnie prezentowały na powierzchni ze względu na różnorodny kształt i często zmieniony kolor. 

Pasty owocowe 

Tabliczki i praliny nadziewane w okresie świątecznym można spotkać z udziałem past owocowych. Pasty owocowe są tworzone na bazie cukru i zagęszczane przy użyciu karagenu lub pektyny. W ten sposób otrzymywane są nadzienia owocowe, które w łatwy sposób mogą posłużyć za wypełnienie czekoladowego medium. Najbardziej spotykanym połączeniem świątecznym w czekoladnictwie przy użyciu past owocowych są smaki: pomarańczy, rodzynki, wiśni i pieczonego jabłka. Nieco bardziej zagęszczone pasty dodawane są również do nadzień, np. marcepanowych, które naturalnie następnie są oblewane bądź dozowane do czekolady. Dzięki użyciu past bez problemu można odzwierciedlić zastosowany owoc na opakowaniu produktu. Taki sam efekt dają zastosowane proszki owocowe. 

Produkty

Loading...

Sklep

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

194,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

59,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz