Kolory karnawału w cieście arlekin

Recepta na udany karnawał to nie tylko liczne zabawy, bale czy parady, ale też ciekawe menu. Zachęcamy do przygotowania wielobarwnego ciasta arlekin, które z pewnością okaże się  bardzo efektownym deserem.

Karnawał to czas zabaw, balów, maskarad oraz kolorowych parad i pochodów. Kto nie zna karnawału w Wenecji pełnego zamaskowanych, poprzebieranych postaci? Zabawy zaczynają się w dniu Trzech Króli i trwają do wtorku poprzedzającego środę popielcową, czyli do tak zwanego śledzika. Największe uroczystości karnawału przypadają w tłusty czwartek. Sposób celebrowania karnawału ma pochodzenie antyczne, wywodzi się między innymi z rzymskich saturnaliów czy dionizyjskich świąt. Karnawał reprezentuje czas symbolicznej odnowy. W tym czasie chaos przejmuje kontrolę nad porządkiem.

Po zakończeniu świętowania nastaje odnowiony porządek i cykl życia toczy się dalej, aż do kolejnego karnawału. Karnawał świętuje się w krajach katolickich. Jest to czas zabaw i pożegnania z mięsem przed okresem postu, do czego nawiązuje sama nazwa, pochodząca od łacińskiego wyrażenia carnem levareco oznaczająca „mięso usunąć”. Nadejście postu oznacza nie tylko pożegnanie się z mięsem, ale również z bardziej wystawnym jedzeniem, podczas karnawału zatem należy sobie w tym temacie pofolgować. Każdy kraj i region mają swoje tradycyjne przysmaki karnawałowe. Jednym z włoskich ciast jest tort arlecchino, czyli ciasto arlekin. Co ma wspólnego ciasto z postacią znaną z karnawału?

Skąd wywodzi się postać arlekina?

Arlekin i jego kolorowe ubranie to jeden z bardziej znanych symboli karnawału i maskarad. Jest to postać z Commedia dell’arte, czyli z komedii ludowych z XVI wieku. Komedie ludowe wzorowały się na rzymskiej pantomimie i pokazach błazeńskich z czasów średniowiecza. Arlekin to cwany, hałaśliwy oportunista, bawidamek, ciągle próbujący kogoś oszukać lub okraść. Zawsze jednak jest schwytany i przykładnie ukarany, najczęściej dostając baty. Postać cwanego służącego znana była jednak już wcześniej, bo już za czasów rzymskich, z nieprzyzwoitych komedii Plauta. W czasach średniowiecznych teatr zamyka się w kościele i na dworach, dla ludu pozostają kuglarze i akrobaci. Mówi się, że jednak właśnie w tamtych czasach nastąpiło odrodzenie postaci służącego ubranego w kolorowy strój. Historia opowiada, że w 1356 r. do Bergamo przyjechał książę francuski wraz ze swoim sługą.

Służący nie był wzorem cnót. Pił i kradł, wszystko co mógł, i to w dodatku własnemu panu. Jak w klasycznej historii arlekina, został nakryty na gorącym uczynku i ukarany solidną porcją batów. Jednak rozzłoszczony książę nie poprzestał na karze cielesnej. Kazał przygotować dla swojego sługi strój uszyty ze skrawków różnokolorowych materiałów i tak ubranemu nakazał podróżować na mule przez dolinę Brembana, by cała okolica mogła się z niego śmiać. Dla sługi była to okrutna kara, jednak bez jego wiedzy, jego wygląd jako sługi i wędrowca tak bardzo się spodobał, że w kolejnych latach podczas karnawału młodzi ludzie z tej okolicy zaczęli ubierać kolorowe, połatane ubrania. Bardzo szybko to przebranie stało się najbardziej modne w tamtych czasach i jest takie aż do czasów obecnych.

Strój błazna

Początkowo arlekin był przedstawiany podobnie jak Pulcinella (Poliszynel), w białym stroju, jako że jednak arlekin to utracjusz, pijak i biedak, dość szybko jego ubranie się podarło i musiał je łatać czym popadnie. Inna opowieść tłumacząca kolorowy strój mówi o chłopcu o imieniu Arlekin. Chłopiec pochodził z okolic Bergamo. Był czas karnawału i nauczycielka w szkole zorganizowała bal w tłusty czwartek, na który wszystkie dzieci miały przyjść przebrane. Matka Arlekina była biedną wdową i nie stać jej było, żeby kupić materiał do uszycia przebrania.

Chłopiec był więc bardzo smutny i nie chciał iść na bal. Jednak jego koledzy i koleżanki wraz ze swoimi matkami przynieśli skrawki pozostałe po uszyciu ich strojów, tak by matka Arlekina mogła coś z nich przygotować. Skrawki były różnych kolorów i rodzajów i początkowo Arlekin nie był przekonany do uszytego barwnego stroju. Po przybyciu na szkolny bal otrzymał ogromny aplauz w klasie. Koledzy szczerze uznali strój Arlekina nie tylko za najbardziej oryginalny, ale też za najpiękniejszy. Arlekin jest więc też symbolem przyjaźni.

Produkty

Loading...

Sklep

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

194,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

59,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz