Pieczywo z dodatkiem mąki lnianej lub siemienia lnianego

Pieczywo wzbogacone dodatkiem siemienia lnianego i mąki lnianej posiada wiele wartości odżywczych. Prezentujemy rodzaje tego pieczywa, a także wpływ dodatku siemienia i mąki lnianej na wartość odżywczą i właściwości pieczywa.

W piekarstwie można wykorzystywać rośliny oleiste, w tym len (Linum L), roślinę z rodziny lnowatych. Do produkcji pieczywa używa się lśniące, płaskie, brązowe lub złote nasiona lnu, czyli siemię lniane, oraz mąkę lnianą, uzyskaną ze zmielonych i odtłuszczonych nasion lnu odmiany złocistej. Mąka lniana jest jasna, dość sypka, posiada smak orzechów.

Wartość odżywcza i walory zdrowotne lnu

Nasiona lnu i mąka lniana są bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Zawierają dużo tłuszczu, w którym przeważają kwasy tłuszczowe wielonienasycone, a szczególnie kwas alfa-linolenowy. O wartości odżywczej nasion lnu decyduje też duża zawartość białka (24%) bogatego w aminokwasy rozgałęzione (walina, leucyna, izoleucyna). Ze względu na skład aminokwasowy białko obecne w siemieniu lnianym posiada dużą wartość biologiczną. W nasionach lnu znajdują się znaczne ilości błonnika pokarmowego, w tym głównie frakcje rozpuszczalne w wodzie.

Mają one postać śluzu, który łatwo pęcznieje i żeluje w wodzie. Len i wyprodukowana z niego mąka zawierają dużo składników mineralnych, w szczególności: magnezu, potasu oraz żelaza i cynku. Są też bogate w witaminę E, witaminę B1 i PP. Siemię lniane i sporządzona z niego mąka ma korzystny wpływ na organizm człowieka z powodu wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika. Regularne spożywanie chleba z dodatkiem tych produktów może być pomocne w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych (choroby układu krążenia, nowotwory jelita grubego).

Cele stosowania lnu i mąki lnianej

Siemię lniane lub mąkę lnianą dodaje się do mieszanek wypiekowych w celu wzbogacenia wartości odżywczej pieczywa. Siemię lniane można również stosować jako posypkę do pieczywa. Pieczywo z dodatkiem wyrobów z lnu zawiera więcej białka, błonnika, kwasów tłuszczowych nienasyconych, składników mineralnych i witamin niż pieczywo bez dodatku tych produktów. Celem stosowania mąki lnianej jako dodatku do innych mąk stosowanych do wypieku pieczywa jest również polepszenie właściwości fizyko-chemicznych i organoleptycznych pieczywa.

Wpływ dodatku siemienia i mąki lnianej na wartość odżywczą pieczywa

Dodatek siemienia lnianego i/lub mąki lnianej do pieczywa pszennego, pszenno-żytniego, orkiszowego i żytniego wzbogaca wypieki w kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik pokarmowy, a także w białko i składniki mineralne. Całe lub mielone nasiona lnu mają szczególne zastosowanie w produkcji pieczywa bezglutenowego, które ze względu na użyte do wypieku surowce jest niedoborowe w różne składniki odżywcze. W chlebie z dodatkiem zmielonych nasion lnu zwiększa się zawartość tłuszczu oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególnie należącego do rodziny omega-3 kwasu alfa-linolenowego. Dodatek zmielonych nasion do bezglutenowego chleba wzbogaca go również w białko. W bezglutenowym pieczywie zawierającym nasiona lnu, w porównaniu z chlebem niewzbogacanym, zawartość błonnika pokarmowego jest znacznie większa. Pieczywo bezglutenowe z dodatkiem nasion lnu zawiera więcej magnezu, potasu, żelaza i cynku niż pieczywo niewzbogacane.

Produkty

Loading...

Sklep

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

194,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

59,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz