Piekarskie wyroby zaplatane

Zaplatane wyroby z ciasta prezentuje się najczęściej na konkursach i targach piekarskich, a także na wystawach witryn sklepowych. Na jakie wyroby piekarskie jest największe zapotrzebowanie?

Dwadzieścia lat temu, w 2001 roku, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników we Włocławku wydało, niedostępną już z powodu wyczerpania nakładu, interesującą i cenną książeczkę autorstwa Krystyny Jarosz i Józefa Leszka Ziółkowskiego Chałki, plecionki i… Zacytuję tu jej autorów: „W dobie dużej konkurencji rynkowej piekarz dbający o urozmaicony asortyment ma możliwość przypomnienia dawno zapomnianych wzorów, a także opanowania nowych. Sądzimy, że sprawi to większą satysfakcję z wykonywanego zawodu, wzbudzi podziw i zainteresowanie klienta, a co za tym idzie, pozwoli wzmocnić pozycję piekarskiego rzemiosła pośród zawieruchy panującej na obecnym rynku”. Nic dodać, nic ująć.

W niniejszym artykule pragnę przypomnieć zawarte w cytowanej pozycji ogólne wiadomości o artystycznych wyrobach piekarskich i zachęcić rzemieślników tej branży do poszerzenia produkowanego asortymentu pieczywa o atrakcyjne plecionki. Skorzystałem też z wiedzy zawartej w obszernej pozycji pt. Flechten – Formen – Modellieren autora Franza-Josefa Steffena (Deutscher Bäcker-Verlag GmbH, Bochum, 1996), niemieckiego mistrza sztuki piekarskiej, znanego w swym kraju z umiejętności tworzenia wysokiej klasy wyrobów artystycznych z ciasta. Zachęcam też Czytelników do skorzystania z propozycji i instrukcji zawartych w tej książce.

Plecionki – stara rzemieślnicza tradycja piekarska

Już w starożytności wytwarzano z ciasta figurki o motywach ludowych i religijnych. Figurki z ciasta chlebowego i solnego związane z wczesną kulturą meksykańską stanowiły ofiarę pogrzebową. Indianie wytwarzali wówczas barwione różnokolorowo tzw. drzewa życia z ciasta oraz różnorodne symbole płodności, które służyły jako talizmany. Starożytni Grecy, dla których chleb był świętością, wypiekali na cześć bogini płodności Demeter figurki chlebowe. W celu uczczenia bogini łowów Artemidy wytwarzali chlebki w formie jelenia. Wypieki w postaci figurek ofiarowywane były także innym licznym bogom i boginiom greckim. Rzymianie, którzy od Greków uczyli się kunsztu piekarskiego, ofiarowywali często figurki chlebowe w formie symboli płodności swojej bogini Ceres. Ozdobne wyroby piekarskie były także powszechnie znane na obszarze kultur germańskich i słowiańskich jako pieczywo ofiarne. W czasach chrześcijańskich wypieki artystyczne powstawały głównie w klasztorach, które przejęły wcześniejszą sztukę pogańską i rozwinęły ją oraz zaadaptowały do obyczajów chrześcijańskich, tworząc przy tym nowe fantazyjne formy.

Obecnie ozdobne wyroby piekarskie można z grubsza podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to wypieki o różnych kształtach odbiegających wyglądem od popularnego pieczywa, jak chleb i bułki, przeznaczone jednak do sprzedaży i konsumpcji. Są to głównie wyroby z ciasta pszennego drożdżowego – wyborowego oraz półcukierniczego. Należą do nich m.in.: drożdżówki w kształcie różnego typu węzłów, plecionek i warkoczy oraz rogale, precle i chałki. Druga grupa to wyroby artystyczne wykonywane jako eksponaty na wystawę sklepu, na stoiska targowe oraz na konkursy piekarskie. Wykonuje się je zarówno ze zwykłego ciasta pszennego, jak i żytniego o zredukowanej zawartości drożdży lub też pozbawionego drożdży – tzw. ciasta „martwego”. Dlatego też, pomimo swojego atrakcyjnego wyglądu, wyroby te nie nadają się do konsumpcji.

Podstawowe pojęcia i terminy

Linki

Linka jest wyjściowym elementem do wyplatania dalszych różnorodnych form z ciasta. Otrzymuje się ją z odważonego kęsa ciasta przez rozwałkowanie, a następnie zwinięcie i wydłużenie w formie cienkiego wałka. W zależności od przeznaczenia linek kształtujemy je, dodając na obu lub na jednym końcu kulki ciasta (np. do splotów węzełkowych) albo „zaostrzamy” oba końce linki (np. do chałek).

Węzły

Wykonywane są przez zaplatanie jednej linki. W dawnych czasach wszystkie przedmioty poplątane, splecione, związane i posiadające węzły miały szczególne, wręcz magiczne znaczenie. Ich zadaniem było przynoszenie i gwarantowanie posiadaczowi szczęścia, a także odpędzanie wiedźm i demonów. Węzły kojarzą się ludziom z czymś, co mocno zachowuje tajemnicę. Węzły jako wyroby piekarskie występują w różnych formach. Uzyskuje się je, zaplatając linki na rozmaite sposoby. Żaden z węzłów nie wydaje się na pierwszy rzut oka łatwy do rozwiązania i sprawia wrażenie bardzo tajemniczego. Promieniuje od nich ciągle tajemnicze działanie, które każe poszukiwać sposobu ich powstawania oraz możliwości rozsupłania.

Produkty

Loading...

Sklep

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

194,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

59,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz