Regionalne chleby śląskie

Każdy region czy województwo ma swoje odmiany chleba, nie inaczej jest w województwie śląskim. Kilka z tych chlebów jest wpisanych na listę produktów tradycyjnych. Pisaliśmy już o tatarczuchu z Żarek, w tym artykule scharakteryzujemy pozostałe chleby śląskie.

Chleb herbski

Chleb herbski to tradycyjny chleb z mąki pszennej, a także żytniej na zakwasie. Wykonywany jest według starej miejscowej receptury. Dostępny jest w gminach: Boronów, Konopiska, Herby, Blachownia, a także Wręczyca Wielka. Bochenki chleba herbskiego są okrągłe (o średnicy ok. 15-20 cm) lub owalne (o długości 20-32 cm), dobrze wypieczone, a także wyrośnięte. Miękisz powinien być równomiernie porowaty, sprężysty, o jasnej barwie. Z wierzchu – skórka jasnobrązowa, a chleb – posypany mąką. Skórka jest ponacinana równolegle, poprzecznie na krzyż, a nacięcia posypane makiem. Po pokrojeniu kromki mają kształt owalu. Bochenki ważą od 0,6 do 1 kg. Dawniej wypiekano większe chleby. Chleb herbski wprowadzono do szerszej produkcji w latach 60. XX w. Wypiekany z użyciem naturalnego kwasu chlebowego, dawniej pieczony w piecach chlebowych opalanych drewnem, obecnie jest pieczony w nowszych piecach węglowych.

Chleb kłobucki mieszany

Recepturę na chleb kłobucki opracowano ok. 1945 r. Tereny wokół Kłobucka były terenami głównie rolniczymi, a ze względu na jakość gleb uprawiano tam głównie żyto. Chleb kłobucki wypiekano z mąki mieszanej, żytniej i pszennej w proporcjach 50:50. Niekiedy wierzch chleba posypywano makiem, a koszyczki oprószano otrębami. Protokół kontroli wypieku z 1984 r. potwierdza tradycyjne: jakość, recepturę i nazwę chleba. Mąka używana do wypieku chleba pochodzi z małych, lokalnych młynów ze zbóż z okolicznych pól. Chleb jest formowany wyłącznie ręcznie, a wypiekany jest w piecach ceramicznych opiekanych węglem. Jest pieczony na naturalnym kwasie, ma barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej, podłużny kształt i wagę około 0,8-1 kg. Skórkę ma gładką i błyszczącą, bez nacięć, a miękisz – elastyczny. W powiatach kłobuckim, a także częstochowskim ceniony jest za to, że długo utrzymuje świeżość i nie kruszy się podczas krojenia.

Chleb jurajski mieszany jasny

Chleb jurajski mieszany jest dobrze wyrośnięty, ma średnio porowaty miękisz, który jest miękki, elastyczny oraz ma cienką, twardą, a także chrupiącą skórkę. Z wierzchu – błyszczący i złotobrązowy. Bywa okrągły lub podłużny, o wadze: 300, 650 i 1000 g.

Jest wyrabiany ręcznie, a także stosowany jest do niego unikalny sposób pieczenia. Chleb tego rodzaju zaczęto wypiekać na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku. Potwierdza to biuletyn informacyjny z 1928 r. wydawany przez spółdzielnię wypiekającą chleb. Pierwszą nazwą tego chleba był termin „zakopiański”. Pod tą nazwą figurował on do 1980 r., następnie sprzedawano go jako chleb „zwykły”, po zmianie ustroju w Polsce otrzymał swoją obecną nazwę „jurajski”. Nazwa odwołuje się do regionu, w którym jest wykonywany, a także zwraca uwagę na wodę, która jest używana do jego produkcji. Produkuje się go jedynie przy użyciu wód głębinowych z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które są uznane za jedne z najlepszych w Polsce.

Chleb zmieniał nazwę, ale metoda produkcji pozostała niezmienna, ta sama od początku jego powstania. Zmieniały się natomiast mąki używane do produkcji i ich proporcje. Było to spowodowane głównie trudnościami w dostępie do surowców w danych czasach. Pierwotnie wypiekano ten chleb z mąki pszennej T850 i żytniej T800 z większą ilością mąki żytniej, gdyż dawniej preferowano chleb ciemniejszy. Następnie zmieniono je na żytnią 560 i pszenną 650 w proporcjach 40:60. Spowodowały to zarówno preferencje klientów, jak i problemy z dostępem do odpowiednich mąk. Proporcje te i rodzaje mąki stosowane są do dzisiaj.

Chleb cebulowy z Tarnowskich Gór

Chleb cebulowy ma podłużny kształt z dużym nacięciem wzdłuż całego bochenka. Owalny w przekroju, z lekkim wgłębieniem ma odciśnięte na powierzchni gałązki z koszyków wiklinowych, z których wyrasta. Bochenki ważą około 800-850 g i mają wymiary 16 x 38 x 9 cm. Skórka jest jasno- lub ciemnobrązowa, obsypana mąką. W miejscu przecięcia jest wyraźnie ciemniejsza i bardziej wypieczona. Pod naciskiem skórka wyraźnie strzela, jest bardzo chrupiąca. Miękisz jest ciemnokremowy i dobrze wyrośnięty, sprężysty i z wyraźnymi porami. Wyczuwalne są smak i aromat naturalnego kwasu, a także cebuli.

Produkty

Loading...

Sklep

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

194,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

59,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz