Rury poznańskie

Rury poznańskie to regionalny i tradycyjny wypiek kuchni poznańskiej. Ich receptura do dzisiaj pozostaje jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic. Przedstawiamy genezę oraz przypuszczalną recepturę na wykonanie rur poznańskich.

Historię rur poznańskich, zwanych także „dachówkami”, a w okresie międzywojennym – „trąbami”, opisywano wielokrotnie. Mimo to warto przypomnieć ją po raz kolejny. Tym bardziej że jest to tradycyjny wypiek regionalny związany tylko z Poznaniem. Rury poznańskie, podobnie jak Rogale Świętomarcińskie, mają swoją historię. 

Geneza rur poznańskich

Tradycja wypiekania rur poznańskich sięga okresu międzywojennego, a dokładnie okresu katolickiego święta Bożego Ciała. Wówczas budowane były ołtarze na ulicach, które odwiedzali wierni podczas procesji. W dzień Bożego Ciała licznie zebrani wierni aktywnie uczestniczyli w procesji, żarliwie modląc się i śpiewając pieśni religijne. Procesji towarzyszyła orkiestra dęta, która głośno wygrywała dźwięki melodii pieśni katolickich. Boże Ciało do dzisiaj kojarzy się z dziwnymi zjawiskami atmosferycznymi, tj. pod koniec procesji na ogół ma miejsce burza. Tym razem nie było burzy, ale zerwał się silny wiatr. Od dawna trwa spór, czy to głośna orkiestra dęta, czy głośny śpiew wiernych były przyczyną zdarzenia, że spadły dachówki z okolicznych kamienic. Żadna z nich jednak nie uszkodziła wiernych uczestniczących w procesji. Nikt z uczestników procesji nie doznał najmniejszego zadrapania. Uznano to za opatrzność, a nawet cud. Następnego roku z okazji Bożego Ciała zakonnice z poznańskich klasztorów zaczęły wypiekać ciastka z ciasta piernikowego.

Ciastka te kształtem przypominały dachówki wieńczące dach, zwane gąsiorami. Pierwotnie ponoć kwadraty lub prostokąty wypiekano na rurach od pieców ogrzewających pomieszczenia. Siostry zakonne, sprzedając te smakołyki, uzupełniały tym samym budżet klasztorny. W okresie międzywojennym i po drugiej wojnie światowej rury poznańskie wypiekano w specjalnych formach. Tradycja ta przetrwała do dzisiaj tylko na terenie Poznania. Obecnie rury poznańskie rozpowszechniane są na parafialnych odpustach i z okazji Dnia Zmarłych pod cmentarzami. Mimo tak dużej popularności rur poznańskich żaden z cukierników nie wprowadził ich do swojego menu. Istnieje tylko niewielka grupa producentów wypiekająca je nadal. Rury poznańskie można także spotkać na straganach w trakcie okolicznościowych jarmarków odbywających się na Rynku Starego Miasta w Poznaniu.

Tajemnicza receptura rur poznańskich

Rury poznańskie to ciemnobrązowe, słodkie, kruche i dość twarde ciasto o grubości kilku milimetrów. Mają one kształt kwadratu o bokach około 15 cm zrolowanej w połówkę rury. Brzegi kwadratów są zazwyczaj proste lub ząbkowane. Nazwa pierników pochodzi od kształtu tych słodkości. Gorące pierniki układa się na szklanych rurach lub butelkach, aby uzyskać półokrągłe kształty. Największy jest jednak problem z recepturą, ponieważ znana jest tylko nielicznym i stanowi jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic kuchni regionalnej przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wszyscy znają składniki, nikt natomiast nie zna proporcji. Ciasto powstaje z: mąki, najlepiej tortowej, wody, cukru, miodu i amoniaku.

Wyrobione surowe ciasto rośnie około 24 godz. w temperaturze pokojowej. Przy przygotowywaniu ciasta należy zachować kolejność łączenia składników. W rondelku trzeba rozpuścić miód i dodać odważoną ilość cukru, czekając, aż wszystko się skarmelizuje. Resztę składników łączy się i zagniata na gładkie ciasto. Przestygnięty karmel dodaje się do przygotowanego ciasta. Po okresie garowania ciasto należy rozwałkować na grubość kilku milimetrów, a  następnie formować na kwadraty lub prostokąty o wymiarach 10 x 15 cm. Ciasto powinno wypiekać się w temperaturze około 180°C przez 8-10 min. Przypuszczalna receptura na kilogram ciasta to: 600 g mąki, 150 g wody, 100 g cukru, 200 g miodu i 20 g amoniaku. Istnieją przypuszczenia, że jest jeszcze jeden tajemniczy składnik, który nadaje charakteru tym ciastkom. Wszyscy producenci są jednak solidarni i nie chcą podzielić się od dziesiątek lat skrywaną tajemnicą.

Może Cię także zainteresować: Słodkie tradycje weselne

Produkty

Loading...

Sklep

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

194,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

59,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz