Wypadki w piekarniach

Jakie wypadki odnotowuje się w piekarniach? Nie zawsze są one powiązane z wysoką temperaturą. W jednym z omawianych przypadków pracownicy zatruli się tlenkiem węgla, w drugim poszkodowany złamał rękę podczas obsługi maszyny.

Zagrożenia wypadkowe, a w konsekwencji wypadki w piekarniach wynikają nie tylko z wysokiej temperatury powiązanej z procesem technologicznym. W niniejszym artykule opisano dwa zdarzenia – w pierwszym przypadku pracownicy piekarni doznali zbiorowego zatrucia tlenkiem węgla, a w drugim poszkodowany doznał złamania ręki podczas obsługi maszyny do mieszania ciasta.

Wypadki w piekarniach - zbiorowe zatrucie

W piekarni doszło do zbiorowego wypadku przy pracy – pięcioro pracowników uległo zatruciu tlenkiem węgla. Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, który badał to zdarzenie, stwierdził, że doszło do niego z powodu awarii wentylatora palnika pieca piekarniczego oraz celowego niepodłączenia przewodu odprowadzającego spaliny do otworu wentylacyjnego (komina). Pracodawca dogrzewał w ten sposób pomieszczenia pracy. Pracownicy prawdopodobnie uniknęliby zatrucia, gdyby w piekarni były czujniki czadu.

Wypadek miał miejsce w pomieszczeniu produkcyjnym piekarni, gdzie w dniu zdarzenia przebywało pięć osób zatrudnionych na stanowiskach pracy piekarza i cukiernika wykonujących normalne czynności, tzn.: obsługujących mieszałkę, przygotowujących ciasto do wypieku czy obsługujących piec piekarniczy. Praca przebiegała normalnie do godzin wieczornych, kiedy to poszkodowani zaczęli odczuwać zawroty głowy, słabość, mdłości i zmianę rytmu serca.

W związku z nasileniem się objawów jeden z pracowników polecił źle czującym się osobom pójść do szatni, żeby odpoczęły. Ponieważ obj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Cukiernictwie i Piekarstwie”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży cukierniczo-piekarskiej i lodziarskiej
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów” i unikalnej porównywarki produktów
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Sklep

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

194,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

59,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz