Zioła w piekarstwie. Bogactwo smaku i aromatu

Pieczywo stanowi niezastąpiony składnik racjonalnej diety. Dodając do mąki zioła, można stworzyć nowe rodzaje pieczywa, zmieniając tradycyjne chleby i bułki w oryginalne wypieki.

Ziołami nazywamy rośliny, których pachnące liście, a nawet całe łodygi stosuje się jako dodatek do produktów i gotowych potraw w celu nadania lub wzmocnienia ich smaku i zapachu. Zioła znajdują zastosowanie w piekarstwie. Dzięki ich dodatkowi pieczywo wzbogaca swój charakterystyczny smak i zapach. W zależności od właściwości zioła można dodawać do pieczywa produkowanego na drożdżach, jak i na zakwasie. Odpowiednio dobrane zioła komponują się dobrze z pieczywem pszennym, pszenno-żytnim i żytnim, a także orkiszowym czy gryczanym.

Charakterystyka ziół stosowanych w piekarstwie

W piekarstwie jako dodatki smakowo-zapachowe wykorzystuje się następujące zioła: bazylię, cząber, estragon, kolendrę, koper ogrodowy, koper włoski, lubczyk, majeranek, miętę, oregano, natkę pietruszki, pokrzywę, rozmaryn, szałwię, szczypior i tymianek.

Bazylia, cząber i estragon

Bazylia jest aromatycznym ziołem, którego liście charakteryzują się korzennym, pikantnym, ale słodkawym smakiem i zapachem. Najbardziej aromatyczne są świeże listki. Popularnym ziołem jest cząber. Jego liście, a także łodygi wyróżniają się intensywnym, korzennym aromatem oraz ostrym, pieprzowym smakiem. Estragon to zioło, którego liście mają gorzkawy, korzenny smak i słodkawy zapach.

Zapach i smak wybranych ziół

Do pieczywa można wykorzystywać świeże liście kolendry, najlepiej zerwane przed kwitnieniem rośliny. Mają one delikatnie anyżowy zapach. Ziele kolendry zawiera duże ilości witaminy C. Liście i łodyżki kopru ogrodowego mają orzeźwiający zapach, a także korzenny, słodkawy smak. Koper włoski (fenkuł) ma korzenny smak. Świeże liście fenkułu pachną podobnie jak zwykły koper, ale nieco mniej intensywnie. Wyczuwalny jest delikatny zapach anyżu. Świeże i suszone liście kozieradki mają mocny, aromatyczny, słodko-gorzki smak, zbliżony do smaku palonego cukru. Do pieczywa można dodawać świeże lub suszone liście lubczyku. Mają one zapach podobny do zapachu selera, a także drożdżowy smak z posmakiem cytryny.

Majeranek należy do najbardziej popularnych w Polsce ziół. Ma smak słodko-gorzkawy, a zapachem przypomina bazylię i tymianek. Mięta pieprzowa to zioło o intensywnym zapachu, a także słodkim, orzeźwiającym, intensywnie mentolowym smaku. Liście i łodyżki oregano, nazywanego potocznie lebiodką, mają gorzkawy smak i korzenny aromat. Popularnym dodatkiem kulinarnym są również liście pietruszki. Najlepiej używać świeżych liści, ponieważ mają one najintensywniejszy zapach. Natka pietruszki należy do najbogatszych źródeł witaminy C. Pokrzywa ma mało wyraźny smak, a zapachem przypomina siano. Listki rozmarynu wyróżniają się słodko-gorzkim, sosnowym smakiem, a także korzennym aromatem.

receptura

Chleb cebulowy z majerankiem

Składniki

600 g mąki pszennej typ 550
duża szklanka ciepłej wody
30 g świeżych drożdży
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
2 łyżki oleju
mała biała cebula
2 łyżki prażonej cebulki
4 łyżki majeranku (świeżego, posiekanego lub suszonego świeżo otartego)
1 żółtko
2 łyżki mleka

Sposób przygotowania

Drożdże, cukier i łyżkę mąki pszennej zmieszać z wodą, pozostawić na 15 min, aż mieszanka się spieni. Pokrojoną cebulę zrumienić na patelni. Do mąki dodać rozczyn i resztę wody, a także oliwę. Całość zagnieść do uzyskania jednolitego ciasta. W gotowe ciasto wrobić: sól, podsmażoną cebulę, prażoną cebulę, a także majeranek. Uzyskane ciasto pozostawić na godzinę, aż wyrośnie. Wyrośnięte delikatnie wygnieść i przełożyć do foremki. Następnie posmarować żółtkiem, mlekiem i naciąć po wierzchu w kilku miejscach. Piec w piekarniku w temperaturze 180°C przez 20-30 min.

Produkty

Loading...

Sklep

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

194,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

59,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz