Żywność podczas wojny

Pieczywo kiedyś stanowiło podstawę wyżywienia. Jego brak prowadził nie tylko do głodu, ale był ostateczną bronią w walce zbrojnej z przeciwnikiem. Okazało się, że taka taktyka wróciła do użytku w naszych czasach.

Rok temu rosyjskie wojska zaciekle atakowały elewatory zbożowe w Ukrainie, licząc na wzrost fali głodu w Afryce, zwiększenie fali emigracji Afrykanów do Europy, a w związku z tym nasilenie problemów migracyjnych państw Europy. Europa byłaby zajęta sama sobą, a nie wojną w Ukrainie, którą można by było dalej po cichu bombardować. Trzeba było niezwłocznych, ale trudnych rozmów z Turcją, żeby uruchomić szybki kanał transportu zebranej pszenicy. Otworzyć ukraińskie porty i zabezpieczyć spokojny transport przez Morze Czarne. Taka sytuacja może się powtórzyć w tym roku.

Żywność zastępcza

Uniemożliwienie zbiorów oraz transportu morskiego pszenicy ukraińskiej może mieć poważne reperkusje. Mamy zatem klasyczny przykład wojny chlebowej. Jednak na szczęście czasy się zmieniły. Obecnie istnieje wiele innych rodzajów pożywienia. Już dla konserwatystów szokujący jest sektor alternatywnej żywności. Można się z tego śmiać, ale w tej krytycznej sytuacji obrany kierunek zmian i badań okazuje się jak najbardziej słuszny, choć szokujący. Żywność alternatywna ma coraz większe znaczenie i  jest niezależna od ruchów wojennych. Staje się potrzebą chwili, wytrąca dyktatorom stare oręże walki. Nie po raz pierwszy w historii. Tak było już podczas obu wojen światowych. To wtedy powstało pojęcie żywności zastępczej. Pojawiła się cykoria zamiast kawy, margaryny zamiast masła. Stosowano różne zamienniki tradycyjnego jedzenia, które w wyniku działań wojennych stawało się niedostępne. Niektóre z nich ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Cukiernictwie i Piekarstwie”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży cukierniczo-piekarskiej i lodziarskiej
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów” i unikalnej porównywarki produktów
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Sklep

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

Cukiernictwo i Piekarstwo (prenumerata)

194,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

Cukierniczo-piekarskie receptury 2022

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

Cukierniczo-piekarskie receptury 2021

75,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

Dekoracje cukiernicze. Krok po kroku (e-book)

59,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz